Wszawica
Wszawica jest chorobą dokuczliwą. Zarazić się nią jest łatwo, ale wykrycie jej nie jest kłopotliwe, bowiem pasożyty są widoczne gołym okiem. Można ją szybko zlikwidować nowoczesnymi środkami.
Wszawica jest chorobą zakaźną. Może dotyczyć głowy, skóry gładkiej lub okolicy narządów płciowych. Wszy, za pomocą specjalnego narządu gębowego, przebijają skórę pobierając krew, którą się żywią, a w zamian wstrzykują toksyczną substancję. W miejscu ukłucia przez wesz powstaje niewielka grudka, której towarzyszy świąd. Częstym zjawiskiem jest pojawienie się zakażenia wtórnego, które rozwija się na skutek rozdrapania wcześniejszych zmian skórnych. Jeśli podejrzewamy wszawicę, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej. Lekarz najlepiej doradzi, jaki środek można zastosować w zależności od wieku i stanu zdrowia osoby zarażonej.
Drogi przenoszenia zakażenia
Wbrew powszechnej opinii czystość i porządek nie dają gwarancji ochrony przed wszawicą. Rozpowszechnianiu się wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie. Możliwości przenoszenia się wszy są różnorodne. Można ją przenieść stojąc blisko siebie w publicznych środkach lokomocji, wieszając ubranie blisko okrycia osoby zarażonej. Dzieci często wymieniają między sobą części odzieży, pożyczają sobie grzebienie, szczotki do włosów, kapelusze, czapki, szale, ręczniki, wieszają je razem w szatniach w czasie zajęć sportowych.
Wzrost zachorowań wśród dzieci można zaobserwować wtedy, gdy dzieci zaczynają nosić wierzchnie ubrania – czyli jesienią i zimą. Często ten problem pojawia się po powrocie dzieci z kolonii i obozów.
Leczenie
Leczenie wszawicy, w początkowym jej stadium, jest stosunkowo proste. Służą do tego liczne środki: szampony, lotiony, nalewki roślinne. Środki te można kupić w aptekach, drogeriach i stosować wg instrukcji podanej na etykiecie. Zabiegi dezynsekcyjne należy powtórzyć po upływie 7 do 10 dni, gdyż preparaty te słabiej działają na gnidy. Gnidy można usunąć z głowy płucząc umyte uprzednio włosy ciepłym 6% octem, który powoduje ich odklejanie się. Po kilku godzinach należy wyczesać gnidy gęstym grzebieniem. W przypadku kiedy wszawica występuje u jednego z członków rodziny, zabieg zwalczania należy zastosować u wszystkich domowników, za wyjątkiem dzieci do 3 lat, które nie powinny mieć kontaktu ze środkiem owadobójczym, u których należy zlikwidować wszy przez wyczesanie gęstym grzebieniem. Ponadto bieliznę osobistą i pościelową trzeba wyprać i wygotować (czas gotowania to 10 do 15 minut). Odzież wełnianą należy dokładnie wyprasować gorącym żelazkiem o temperaturze 2500C przez wilgotną szmatkę zwracając uwagę na szwy i załamania, w których najczęściej znajdują się owady i ich jaja. Wysoka temperatura i wilgotność zabijają owady. Wszy nie znoszą temperatury powyżej 45oC. Należy wyrzucić grzebienie i szczotki do włosów, jak również wszelkie ozdoby noszone we włosach. Dobre rezultaty daje opylanie odzieży wełnianej chemicznymi środkami owadobójczymi. Trzeba przy tym uważać, aby rozpylane preparaty nie dostały się do wody pitnej lub do żywności. Odzież oraz pościel, kołdry, koce opylać dwustronnie, następnie ułożyć w stos jedne na drugich i tak pozostawić na 2-3 godziny po czym należy je starannie wytrzepać.
Na przedmiotach, których nie da się wygotować, można wytępić wszy w następujący sposób:
przechowywać dany przedmiot przez 4 tygodnie w mocno związanym plastikowym worku w temperaturze poniżej +20oC lub przez jeden dzień w temperaturze około 35oC. Ten sposób postępowania można zastosować w stosunku do płaszczy zimowych, koców, zabawek pluszowych
Zabieg trzeba powtórzyć po 2 tygodniach, ponieważ środki nie niszczą gnid. Wyściełane meble można spryskać środkiem owadobójczym lub oddać do zakładu dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji.
Zapobieganie.
Łatwiej jest zapobiegać wszawicy niż ją leczyć. Należy zatem dbać o higienę osobistą wszystkich domowników: codzienne myć całe ciało, myć włosy przynajmniej raz w tygodniu, codziennie zmieniać bieliznę osobistą, zmieniać przynajmniej raz w miesiącu pościel, często wietrzyć pościel. U dziewcząt w wieku przedszkolnym lub szkolnym, zwłaszcza z długimi włosami, podczas czesania trzeba sprawdzać skórę głowy, czy nie ma tam pasożytów i ich jaj. Gnidy można łatwo dostrzec rozgarniając włosy. Miejsca, w których na włosach najczęściej występują gnidy to okolice za uszami i skronie.